Бившият наставник на баскетболния Рилски спортист, Людмил Хаджисотиров, даде ексклузивно интервю за сайта www.cnwindpower.com. Специалистът засегна основната тема на деня в родния баскетбол в момента – трансферът на Александър Везенков в Сакраменто Кингс. Според Удо това е най-голямата новина в българския спорт от десетилетия насам, като той натърти, че тепърва ще разбираме колко голямо постижение е това.
Хаджисотиров призова държавата да се възползва от този страхотен момент, за да изстиска максимума от името и успехите на Везенков за целите на популяризацията на баскетбола у нас. Според него е крайно време да се изгради държавна политика за спорта в България и да се отделят необходимите средства в тази посока.
Здравейте, господин Хаджисотиров! Да започнем от най-новите събития – колко голяма новина е трансферът на Сашо Везенков в Сакраменто за родния баскетбол?
– Това е феноменална новина – най-голямата такава за последните десетки години. Това важи и за българския спорт като цяло. Още от деца знаем, че НБА е ?Лигата на извънземните“. Да имаме българин, който да отиде там в пиковата си възраст, е невероятно. С много труд, талант и постоянство той успя да стане най-добрият играч в Европа. Преди 6 години беше избран в драфта, за да бъде върнат в Европа, но сега вече има възможност да отиде на много добро място. Това е уникално. Не знам дали хората си дават сметка какво постижение е това за Везенков и за България.
Доколко може да се използва този трансфер като трамплин за българския баскетбол оттук насетне?
– Трябва да бъде използван. За разлика от преди много години вече има достъп чрез интернет до всички мачове или на следващия ден да се види нивото. Федерацията по баскетбол и ММС трябва да направят една маркетингова стратегия, с която да се извлече максималното от престоя на Везенков в НБА. Няма по-добър момент, за да се популяризира спортът у нас. Това може да запали много мечти и да даде визия на много деца и родители като цяло. Сега имаме достъп до българин, който стига до ?Лигата на извънземните“ и всяко дете ще си каже, че това е възможно чрез много работа.
Наблюдава ли се вече бум на интереса сред младите към баскетбола, след като от години насам той твори по европейските терени?
– Да, абсолютно. Аз съм му бил треньор, когато беше част от националния тим до 16 години и тогава стана топ реализатор, както се случваше и на всички следващи първенства. Сега той се показа на висота и по време на Европейското. Хубаво е, че се предава и толкова баскетбол от Евролигата по родните канали. В комбинация с добрата игра на други родни състезатели и интересното първенство в НБЛ в последните години води също до популяризация. Диамантът обаче безспорно е Сашо Везенков. Оттук следва натуралният ефект за популяризация, но сега вече е необходима цяла стратегия на държавно ниво, за да извлече максимума от тази много позитивна ситуация.
Очаквате ли излизането на повече качествени играчи на база на по-големия наплив от деца, които ще се запалят по баскетбола, гледайки изявите на Везенков?
– За да работи системата трябва да има пирамида с широка основа и максимално много деца. След това по-добрите играчи трябва да бъдат насочвани да се занимават по-сериозно, а оттам идва и ролята на треньорите. Затова е много важно да се инвестира в качествени треньор в школите. В момента е по-лесно, тъй като има достъп до много информация. Ако едно дете е добро, то няма как да не бъде забелязано от повече хора. Имат ли качествата, смятам, че по-добрите деца ще играят и на по-високо ниво в чужбина. Оттам насетне въпросът е дали тези състезатели и родителите им са готови да минат през лишенията и жертвите, нужни, за да станеш елитен спортист.
Може ли да се произвеждат елитни играчи у нас с оглед на проблеми, с които сме наясно в нашия баскетбол?
– За мен е възможно. Времето го е показало. От моята и предишни генерации са излизали чудесни баскетболисти. Независимо от условията, ако е налична необходимата мотивация, може да стане всички, защото българите са талантливи във всички сфери. Това ще се случи обаче и много по-лесно, ако има по-добра система. Инфраструктурата се подобрява, но е необходима цяла система на място. Крайно време е държавата да застане плътно зад спорта, да го подкрепя и да го поощрява. В момента ситуацията е компромисна, колкото да се отбие номера.
В Унгария, например, държавата е застанала плътно зад развитието на професионалния и аматьорски спорт. Всички общини са задължени да отделят сериозни средства. Това нещо го няма тук – всеки си измива ръцете и спортът не е приоритет. Въпреки това успяваме да раждаме спортисти на световно ниво. Представете си какво може да се случи, ако има целенасочена инициатива за развитие на спорта. Имаме доста такива примери около нас – Сърбия, Хърватия, Словения, Литва – всички са сериозни школи не само в баскетбола.
Има ли някой, който може да постави под повече натиск държавата, за да даде своето за развитието на спорта?
– Трябва да има целенасочена работа и дори агресия в тази посока, защото очевидно на управляващите приоритетите са насочени другаде, да го кажа така. Повечето не са се и събличали по физическо, така че те нямат отношение към спорта. Поглеждайки от по-високо картинката и вземайки предвид здравето на нацията, съответно развитието на масовия спорт, а след това на професионалния, това носи много повече ползи. Ако има визия в тази насока, ще се отделят и много повече средства за спорта като цяло.
Ще успее ли Везенков да се адаптира достатъчно бързо към изискванията в САЩ?
– Аз съм много доволен, че именно Везенков стигна дотам. Не само, че той е невероятен баскетболист, много успешен и вече милионер, той е изключително скромен, за което родителите навярно трябва да бъдат поздравени.
По отношение адаптацията ще кажа, че той сега е във върха на кариерата си. В Евролигата се играе доста физически баскетбол, докато в НБА правилата леко се промениха, за да може играта много да се доближава до европейската. Чисто баскетболно адаптацията според мен ще мине добре. Може би ще е необходимо единствено време, за да се аклиматизира към динамичния живот в САЩ.
Организацията, от друга страна, е на толкова високо ниво там, че човек трябва да мисли само и единствено за баскетбол. Да, в това първенство играчите са по-атлетични, но аз вярвам, че Сашо е готов. Въпросът е всички да имаме малко търпение и той ще може да покаже на какво е способен. Сакраменто е със сериозни амбиции, добър треньор и силни играчи, така че Везенков може да се възползва от тези условия.
Следете всички сблъсъци от NBA и мачовете на българина Александър Везенков с онлайн букмейкъра Спортингуин, който е един от лицензираните оператори за страната.
Разбрахме, че националният отбор няма да може да разчита на Везенков за идващите квалификации. Лишава ли ни това от шансове?
– Аз съм винаги оптимист. Ако Везенков играеше, щеше да вдигне многократно класата, но проблемът е, че трябва да се компенсира не само неговата липса, но и тази на още много важни състезатели. Сега ще е по-трудно. Ако бяхме в пълен състав, преминаването на тези квалификации щеше да е доста по-лесно и реалистично.
Вие наскоро приключихте с Рилски спортист. Какво следва оттук във Вашия професионален път?
– В момента си почивам, възстановявам след дълги години на интензивна психическа и физическа работа. Смятам да отделя време, за да се усъвършенствам професионално. Ще ходя на семинари и ще отида да гледам някой силен европейски тим по време на подготовката и мачовете им. Отворен съм, при подходяща ситуация, да започна с нов проект и отбор.
И за финал – едно пожелание за българския баскетбол до края на годината?
– Пожелавам всички да са здрави и да се случват позитивни неща, започвайки от националния отбор и преминавайки през Везенков. Сега има европейски първенства за юноши, на които се надявам, че по-талантливите играчи ще изпъкнат, за да получат шанс да се развиват. Надявам се и държавата да започне да отделя повече средства и внимание за спорта у нас.