Карлос Охене е второто зимно попълнение на Левски. Добър или лош, той е заместникът на Андриан Краев и това бе символизирано още с представянето му. Ганаецът взе номер 8, който досега бе притежание именно на Краев. Българският полузащитник е аут от представителния тим заедно със съотборника си Жереми Петрис – двамата отказват да подновят договорите си, изтичащи в края на юни. Заместник на Петрис все още обаче Левски няма, а пролетният дял започва след около 25 дни.
Новият дефанзивен полузащитник на ?сините“ вече е тук и като профил той се различава доста от досегашния. Приликите между Охене и Краев опират само до позицията на двамата футболисти – опорен халф. Предмостието на отбраната е една от най-чувствителните зони на терена. ?Кажи ми кой ти е дефанзивен халф и ще ти кажа какъв ти е отборът“, заявява преди години един от най-успешните треньори на 21 век Жозе Моуриньо. Ето толкова е важен постът, който ще трябва да попълни Охене.
Ганаецът минава за голям любимец на Любослав Пенев. Ел Голеадор го придърпва със себе си в последните три отбора, които води – Царско село, ЦСКА 1948 и Хебър. Халфът е защитавал цветовете и на още един български отбор, оформяйки цяло каре преди „Герена“. Това е Берое, чиито цветове Охене носи в два свои престоя.
Историята и статистиката показват, че въпреки номиналната си позиция на опорен халф, Охене може да действа малко по-напред по терена. Африканецът се е подвизавал като централен или box to box полузащитник и зад като офанзивен халф в по-плеймейкърска роля.
Сигурно е едно – в Левски виждат Охене като най-защитно настроения полузащитник в състава. Ганаецът може да предложи и покритие на още две позиции със своите качества. Именно поливалетността на Охене ще е обект на анализ в следващите редове.
Охене ще разбива играта на противника
Най-предпочитаната от Охене позиция е тази на дефанзивен халф. Статистиката на Трансфермаркт сочи, че почти половината от изиграните мачове в кариерата на 30-годишния ганаец са като типичен №6 пред защитата. Ганаецът е доста маневрен и повратлив футболист за своя пост, което му помага да пресича доста пасове. По статистика от Sofascore Охене пресича средно по 3.3 паса на мач. Подобни изисквания ще има и Николай Костов, известен със своя афинитет към притежанието на топката и бързото й връщане.
Охене като box to box полузащитник
Този толкова наложил се тип халфове (като термин) в последните години е и особено ценен. Добрите централни полузащитници (ляв и десен в определени схеми) се намират нелеко. Постът е специфичен и с това, че не изисква само дефанзивни или само офанзивни качества.
Охене е динамичен играч и затова е толкова харесван и от Любослав Пенев. Всеки отбор на Пенев е известен с високия интензитет и преса, които налага. Бокс ту бокс полузащитниците в доста случаи влизат в пресата на отбора си и покриват евентуалните коридори за пасове зад най-атакуващите футболисти.
Неудобната за Охене позиция на офанзивен халф
Позовавайки се отново на Трансфермаркт, откриваме и втората позиция, на която най-много е играл Охене. За изненада тя е атакуващ полузащитник. Около 20% от мачовете на ганаеца в кариерата са зад нападателя/нападателите. И трябва да кажем, че в 42 такива двубоя статистиката на Охене не е никак впечатляваща – 3 гола и 3 асистенции. /Вкарва или асистира във всеки седми мач на този пост/. Справка: в около 100 мача като дефанзивен халф, Охене има 2 гола и 5 асистенции при безкрайно различни функции.
Пряк извод на база числа е, че производителността му не се подобрява при позиция по-напред. На такава почти сигурно няма да бъде и ползван, освен при крайно неприятно стечение на обстоятелствата…