В края на месец май Байерн Мюнхен официално обяви името на новия си старши треньор. Това е Венсан Компани, който заменя Томас Тухел, след като германецът обяви още през февруари, че ще напусне ?Алианц Арена“. Компани пък подписа договор с баварците за три години или до лятото на 2027-а година.
?Гледам напред към това предизвикателство в Байерн. Това е страхотна чест да мога да работя в този клуб – Байерн е институция за световния футбол. Като треньор, аз отстоявам това, на което държа – обичам да имам притежанието на топката, да бъдем креативни и също така трябва да сме агресивни на терена и смели. Сега гледам към най-базовите неща – да работя с играчите, да изградя отбор“, заяви Компани на своето представяне.
Our new boss is ready to go #packmas #MiaSanMia pic.twitter.com/uf3M9iruJF
— FC Bayern Munich (@FCBayernEN) May 30, 2024
Това изглеждаше като доста изненадващо решение на ръководството на Байерн да назначи бившия централен защитник. Белгиецът поема трети клуб след оттеглянето си от активната кариера, като до момента е бил играещ мениджър на Андерлехт в родината му, където той застана начело на един слабо представящ се отбор и му помогна да се стабилизира, преди да замине за Англия, където оглави Бърнли. 38-годишният специалист трансформира ?виненочервените“ в доста модерен отбор и го изведе до титлата в Чемпиншип и директна промоция във Висшата лига. За съжаление, обаче, той не можа да задържи Бърнли дълго в елита и последният изпадна в края на вече изминалия сезон, завършвайки на предпоследната 19-ата позиция, на осем точки от спасението.
Назначението на Компани на ?Алианц Арена“ сложи край на дългото и болезнено търсене на заместник на Тухел. След като германецът обяви, че ще се оттегли след края на сезона, Байерн се провали в опитите си да привлече начело Шаби Алонсо от Байер Леверкузен, селекционерът на Германия и свой бивш треньор Юлиан Нагелсман, предводителят на Австрия Ралф Рангник, мениджърът на Астън Вила Унай Емери, Оливър Гласнър, който застана начело на Кристъл Палас и Ханзи Флик, който пък отказа да се върне в Бавария и подписа с Барселона. Накрая, Байерн опита да убеди и Тухел да остане, но неуспешно, преди да стигне до Компани.
Младият специалист ще има много работа за вършене в Байерн, тъй като клубът иска да си върне мястото на най-добрия отбор на Германия след разочароващата кампания, в която клубът не спечели нито един трофей. Напрежението е сериозно и е вярно, че Компани в началото бе гледан с недоумение от феновете, но изглежда собствениците на баварския колос са убедени в неговите качества.
?Това назначение не е постижение само по себе си. Постижение е да бъдеш успешен на поста. Говорих с Ули Хьонес. Знам, че не съм решението само на Макс Еберл и Кристоф Фройнд, а и на Хьонес и Карл-Хайнц Румениге. За мен не е толкова важно всички страни да са убедени в мен. Сигурен съм, че след това ще бъдат доволни от работата ми на терена … Напрежението отвън никога не ме e притеснявало. Уважавам хората, които имат мнение. Това, което мога да контролирам, е моята работа и моите играчи. Ако сме най-добрите, външният свят ще ни последва. Може да ме попитате за напрежение и натиск 10 000 пъти, но отговорът ще остане същият. Това не е част от моя живот“, каза още Компани на първата си пресконференция.
Какво, обаче, може да очакваме от белгиеца начело на Байерн и как би променил отбора, за да го върне на върха, нека разберем сега!
Предистория
Компани е повлиян от философията на Хосеп Гуардиола, за когото игра в периода 2016-а и 2019-а година, преди да се завърне в родния си Андерлехт. Неговата идея е изградена около принципите на притежание на топката и позиционната игра с тактическа гъвкавост. Ключови елементи в неговите принципи са притежанието, структурираното изграждане на атаки, създаването на шансове чрез игра с къси пасове и използването на цялата ширина на терена за отваряне на полупространствата.
Централните защитници трябва да имат контрол върху топката, а дефанзивните полузащитници да бъдат като разпределители, но също така да могат да изнасят топката напред и да устояват на пресата на противника. Нападателите му трябва да се движат доста, допринасяйки за отбелязването на голове, но също така и за асистенциите.
Смяната на позиции е нормална в неговата система, а в Бърнли наблюдавахме как понякога един от двамата крайни защитници играеше като крило, докато другият краен бранител се прибира, за да образува импровизирана тройка в защита или да се позиционира в халфовата линия, за да насити средата на терена.
Какви тактически формации ще виждаме най-често при Компани?
Трудно е да преценим всички възможни опции, които белгиецът ще използва в Байерн, но ще се осланяме на видяното от него в Андерлехт и Бърнли. Интересното е, че много от тези формации са използвани и от Тухел (2-3-5, 3-2-5, 2-4-4), но философията и намерението зад същите тези структури са съвсем различни. В момента тактиката на Компани не е съвсем уникална, той е като мини-Пеп, подобен на Артета в първия му сезон в Арсенал.
В неговата система дефанзивният полузащитник е може би най-важният играч (б.а. – в тази роля най-вероятно ще бъде Александър Павлович) по отношение на диктуването на темпото на игра и най-вече ще бъде отговорен за изграждането на атаките. Подобно на това, което видяхме при Тухел, вероятно Компани ще започва мачовете с първоначална формация 4-2-3-1, която се превръща в 4-4-2 в защита, с различни вариаци като 3-2-5 / 2-3-5 в атака. Но отново философията зад тези формации е това, което има значение, а не формациите сами по себе си.
Можем да очакваме номинално 4-2-3-1. Тази формация е почти без значение, защото ще се променя във всяка фаза на играта, като Компани предпочита тройка в защита по време на изграждането и в самата атака, както и по-конвенционално 4-4-2 в дефанзивната фаза. Това е важно да се поясни, защото отборите, обичайно, не играят само с една система, а имат поне две – една за атака и една за защита.
Компани обикновено използва ?фалшива“ тройка в отбрана по време на изграждането на нападението, където дефанзивният полузащитник влиза между централните защитници, докато крайните бранители отиват по широчината на терена. Формацията за изграждане на атаката ще варира в зависимост от пресиращите структури на опонентите и може да бъде асиметрична в повечето случаи. Атакуващ полузащитник или нападател също може да бъде поставен като ?фалшива деветка“, докато крилата (или крайните защитници) пресират високо, за да играят почти като флангови нападатели.
?Изкривените“ 3-2-2-3 (3-2-5) формации не са необичайни и тройката в защита също може да се формира с краен бранител, който се прибира, вместо халфа, към задната линия. Крайните защитници също могат да се извъртят, така че да създадат квадрат в халфовата линия, но всичко ще зависи от моментните обстоятелства. Основната идея зад тези структури е да се създаде числено предимство при изграждането на атаките, за да може топката да се изнася безопасно и да се предотвратят грешки.
След изграждането и особено срещу ниски блокове, Байерн може да играе 2-3-5, с която отборът вече е свикнал, където или крилата, или крайните защитници осигуряват още повече ширина, за да отворят полупространствата, където играчи като Джамал Мусиала или Лерой Сане могат да имат успех. Численото предимство през средата на терена също може да помогне на отбора да запази притежанието, но разбира се, тези формации могат да изложат на опасност от контраатаки двойката централни защитници, тъй като има огромни празнини зад централната линя, които могат лесно да бъдат използвани, когато топката е изгубена.
3-2-2-3 (или 3-2-5) може да бъде по-балансирана алтернатива на 2-3-5 и да е подходът на Компани към такава формация във фазата на притежание на топката и атактата, която е много подобна на основната формация на Манчестър Сити през последните два сезона. По-конвенционалният подход (с крила, осигуряващи ширина) също е често срещан в неговата система. Ако Алфонсо Дейвис и Йосуа Кимих продължат да бъдат основните крайни защитници, тази структура няма да е изненадваща.
Ако Байерн използва двама нападатели или две ?фалшиви 9-ки“ в атака, 4-2-4, което неизбежно се превръща в 2-4-4 срещу ниски блокове, вероятно е да бъде използвана през новия сезон. Тази формация е по-малко сложна от другите и може да бъде полезна, когато отборът се адаптира към идеите на Компани. Въпреки че не се очаква да бъде титуляр, Томас Мюлер със сигурност ще получи достатъчно минути на терена и може да бъде в основата на тази формация, играейки до Хари Кейн или точно зад него в по-традиционна роля на нападател от втора позиция.
Най-рискованата структура на Байерн може да бъде 3-1-4-2 / 3-1-5-1, които видяхме този сезон в реванша срещу Лацио от 1/8-финалите в Шампионската лига. Тази формация може да се използва срещу по-слаби отбори, които не са особено бързи или добри на контраатаки, или в ситуации, когато Байерн отчаяно се нуждае от гол, но естествено атаката със седем играчи носи големия риск да остави незащитена задната линия при всяка загуба на топката.
Заключение
И Андерлехт, и Бърнли играха атакуващ футбол при Компани, базиран на притежанието на топката, което феновете харесаха. Неговият подход е атакуващ, но балансиран, нещо, от което Байерн има нужда. Като човек той се определя като много изискващ, но също така и надежден мениджър, който работи много върху сплотеността на отбора.
?Израстнах по улиците на Брюксел, в Академията на Андерлехт. Трябва да сме отбор. Искам моите играчи да имат смелост, да бъдат агресивни. Искам да играем така, това определя и моя характер. Искам да запазим това през целия мач … Бях треньор на един от най-младите отбори в Белгия, а същото беше и в Англия. Това, което нося, са неща, които ще помогнат на играчите да се подобрят. Имам ясна визия и ще я реализирам и тук, в Германия“, заяви Компани.
Kompany on his playing philosophy: „I grew up on the streets of Brussels, in Anderlecht’s academy. You have to be a team, I want my players to have courage, I want us to be aggressive. I want us to play like that, that’s also my character. We want to keep that up for entire… pic.twitter.com/6qq6qu4EEr
— FC Bayern Munich (@FCBayernEN) May 30, 2024
В Бърнли, когато неговият отбор играеше срещу отбори от подобно ниво в Чемпиъншип, той се справяше доста добре. През сезона, в който изкачи ?виненочервените“ до елита, се очакваше да се изправи пред по-големи предизвикателства. Компани се опита да играе по същия начин във Висшата лига, и когато това се провали, той пак не промени подхода си. Това може да означава, че той е отдаден на една философия, което е чудесен показател. Но, от друга страна, това може и да показва, че има проблеми с адаптирането или е твърде упорит. Така или иначе, все още е твърде рано да се съди.
Kompany: „I coached one of the youngest teams in Belgium and one of the smallest teams in the Premier League in England. What I bring to the table are things that will help the players to improve. I have a clear vision and will also implement it here in Germany.“#MiaSanMia pic.twitter.com/Jr5XOyNB31
— FC Bayern Munich (@FCBayernEN) May 30, 2024
Независимо от успеха или провала на Компани, този сезон ще бъде свеж полъх за феновете на Байерн. Той трябва да може да прилага тактиката си без да рискува, но ще трябва да се адаптира. Отборите от Бундеслигата се чувстват комфортно да играят срещу клубове в стила на Пеп Гуардиола и знаят как да изчакат грешката, която им позволява да контраатакуват и да отбележат гол. Това се случваше много често през изминалия сезон, като Байерн рядко запазваше ?суха“ мрежа.
Ако Компани успее да приложи своите идеи, но най-важното, да коригира проблемите в изгражданетото на атаките, колебливата защита и нестабилната халфова линия, той бързо ще бъде харесан от феновете. В момента, в който тактиката му създава проблеми и той не успее да се адаптира, вече знаем как се случва след това (б.а. – справка с Нагелсман, на когото не му дадоха достатъчно време). Важно е да се знае, че трябва всички свързани с Байерн да имат търпение. Тези тактики, повлияни от Гуардиола, може да отнемат повече от един сезон, за да започнат да носят успехи и може да са досадни за гледане на моменти.