Англия се класира за полуфиналите на ЕВРО 2024 след много трудна победа над Швейцария след изпълнение на дузпи. ?Трите лъва“ надвиха своя съперник с 5:3 при ударите от бялата точка, след като редовното време и продълженията завършиха при равенство 1:1. Тимът на Гарет Саутгейт отново се измъкна от тежка ситуация, тъй като изостана в резултата в 75-ата минута след гол на Бреел Емболо, но пет минути по-късно Букайо Сака възстанови равенството със страхотно попадение, а в продълженията не паднаха голове.
В Дюселдорф двата тима не предложиха много интересни моменти за феновете, като англичаните имаха леко предимство през първото полувреме, докато Швейцария стоеше по-добре след почивката. Натискът на ?кръстоносците“ даде резултат в 75-ата минута, когато добра многоходова комбинация позволи на Дан Ндойе да центрира успоредно на голлинията и Емболо не сбърка от непосредствена близост. Саутгейт реагира светкавично и направи тройна смяна.
Англия изглеждаше на колене, но отново индивидуалната класа на играчите на тима спаси положението. Този път герой бе Букайо Сака, който проби отдясно и нахлу успоредно на границата на наказателното поле, след което с много точен удар в далечния ъгъл не остави шансове на Ян Зомер. Минути по-късно Хари Кейн имаше добра възможност, но изстрелът му бе блокиран.
В добавеното време двата отбора бяха предпазливи, а най-добрата възможност бе за Швейцария, след като резервата Джердан Шакири опита да изненада Джордан Пикфорд от корнер и стреля директно към вратата, но изстрелът му срещна гредата. Англичаните загубиха капитана си Кейн, който не успя да довърши мача, а в крайна сметка се стигна до дузпи.
При тях Пикфорд хвана още първата дузпа на Швейцария, изпълнена от централния защитник Мануел Аканджи, а други пропуски нямаше, като Коул Палмър, Джуд Белингам, Букайо Сака и Айван Тоуни вкараха, преди Трент Александър-Арнолд да изпрати Англия на полуфинал. Така Англия се класира за полуфиналите на второ поредно Европейско първенство, а там ще срещне Нидерландия, който надви Турция с 2:1 след обрат.
Джордан Пикфорд си беше написал домашното… в бутилката
Едва ли много фенове на ?Трите лъва“ са вярвали на това, което вратарят им Джордан Пикфорд ще направи. Коул Палмър току-що бе вкарал първата дузпа за Англия срещу Швейцария и Мануел Аканджи се готвеше да отговори на предизвикателството. Точно в този момент Пикфорд беше забравил нещо — бутилката си с вода, странно увита в кърпа. След като я вдигна, той се затича обратно към вратата и постави бутилката, все още скрита от кърпата, до страничната мрежа.
След като накара Аканджи да изчака още малко, като се придвижи напред, за да инспектира точката на дузпата, Пикфорд се настани на голлинията. Аканджи направи кратка засилка, удари топката с десния крак, но Пикфорд изглежда вече знаеше какво ще се случи. Той се хвърли вляво, спаси удара и даде предимство на Англия.
Дали това беше късмет? Не точно. Това всъщност беше хитростта на отбора на Англия, който беше прочули как играчите на Швейцария бият дузпите. А това е било залепено на бутилката с вода на Пикфорд. Вижда се, че на нея са изписани имената на играчите на швейцарците, както и какво действие да предприеме вратарят срещу даден състезател – да се хвърли наляво, надясно или да изчака на място. За Аканджи, който пропусна първата, е отбелязано, че Пикфорд трябва да се хвърли наляво, каквото и той стори, спасявайки удара на швейцареца.
Jordan Pickford’s multipurpose water bottle pic.twitter.com/ocUwgpm0yg
— Sky Sports Football (@SkyFootball) July 6, 2024
Стражът на Англия изпълни стриктно заръките и при двама от другите трима изпълнители на противника – Зеки Амдуни и Джердан Шакири, също избирайки да легне вляво, но не успя да спаси. Само при дузпата на Фабиан Шер Пикфорд не последва плана от ?пищова“ си да направи залъгващо движение надясно, след което да се метне вляво. В случая той стори обратното, като в крайна сметка се стигна до гол.
4 – Jordan Pickford has saved four of the 14 penalties he has faced in shootouts at major tournaments, twice as many as all other England goalkeepers combined saved between 1990 and 2012 (2 out of 36). Hero. pic.twitter.com/vspFL4aZLG
— OptaJoe (@OptaJoe) July 6, 2024
За щастие на Англия, това едно спасяване беше достатъчно, тъй като всички изпълнители на ?Трите лъва“ бяха безпогрешни. Няма да бъде изненада да видим отново бутилката и кърпата на Пикфорд и срещу Нидерландия.
5/5 – England scored all five of their penalties against Switzerland, just the second time in 10 major tournament shootouts that England have scored 100% of their penalties, also doing so at EURO 96 vs Spain (4/4). Nerve. pic.twitter.com/vAkDL5U7NZ
— OptaJoe (@OptaJoe) July 6, 2024
Букайо Сака блести, но къде беше Хари Кейн?
Когато Сака играе добре, то и Англия печели и това се доказа срещу Швейцария. Той беше най-дейният футболист на терена за ?Трите лъва“ през първото полувреме срещу Сърбия, когато многократно минаваше покрай Андрия Живкович. Не беше съвпадение, че първото полувреме и срещу ?кръстоносците“ отново беше на висота. Поставен на крилото във формация, която почти приличаше на 3-4-3, Сака се изправи срещу швейцарския ляв бек Мишел Ебишер.
А звездата на Арсенал играеше все едно няма съперник срещу него. На няколко пъти през първото полувреме Сака надиграваше и надбягваше Ебишер, възползвайки се от факта, че Англия му доставяше топката много по-бързо, отколкото срещу Словакия. Сака влизаше на добри позиции, правеше центрирани, а единственото разочарование беше, че гол така и не падна.
4 – Bukayo Saka successfully dribbled past Michel Aebischer four times in the first half, already the most one player has beaten another in a single match at #EURO2024. Penetration. #ENGSUI pic.twitter.com/7rxQBue3fD
— OptaJoe (@OptaJoe) July 6, 2024
Капитанът Хари Кейн не успя да стигне до края на нито едно от подаванията на Сака. По-късно той беше заменен в продълженията след случаен сблъсък със Саутгейт, но самият нападател успокои, че няма нищо сериозно.
Без топка в крака Сака се връщаше да покрива Рубен Варгас и го правеше успешно. И, когато Англия имаше най-голяма нужда от него, Сака излезе на преден план с решаващия изравнителен гол, точно когато отборът изглеждаше напълно изчерпан откъм идеи.
Помогна ли новата формация на Англия?
Имаше много коментари около решението на Гарет Саутгейт да смени формацията преди юбиления му мач №100 начело на отбора, като целта беше да даде на Англия по-голям баланс в отбора. Оказа се, че Сака и Киърън Трипиър останаха в обърнатите си роли (б.а. – Сака е с по-силен ляв крака, но играеше отдясно, а Трипиър беше отляво, макар че е с по-силен десен крак) в рамките на система 3-4-2-1, а най-голямата промяна беше в позицията на ?десетката“ – Джуд Белингам и Фил Фодън, които често сменяха ролите си.
Отзад Англия играеше с трима централни защитници – Кайл Уокър, Джон Стоус и Марк Гехи, а в хафловата линя бяха Деклан Райс и Коби Мейно. Около тях, като халф-бекове, действаха именно Сака и Трипиър. Кейн бше на върха на нападението, подпомаган от Белингам и Фодън.
Най-забележителната промяна беше отключването на потенциала на Фодън, който беше освободен от ролята ди на левия фланг към по-познатата, която практикуваше за Манчестър Сити миналия сезон като вътрешен десен нападател.
Като цяло, този опит за ротация от Саутгейт беше доста по-ефективна, отколкото се очакваше, но промяната наистина повлия положително на отбора.
Коби Мейно заслужава да е титуляр
Имаше момент през първото полувреме, когато Коби Мейно получи пас в половината на Англия, пред собствената си врата с Ремо Фройлер и Гранит Джака на гърба си, които го затваряха отзад. Мейно трудно можеш да види къде са опонентите му, но той спря за част от секундата, завъртя се елегантно, позволявайки на топката да мине покрай тялото му.
Джака и Фройлер бяха на скорост и не успяха да спрат навреме и се подхлъзнаха, което даде нужното време на Мейно да прокара топката във вече свободната зона.
Kobbie Mainoo’s game by numbers vs. Switzerland:
— Statman Dave (@StatmanDave) July 6, 2024
100% tackles won
97% pass accuracy
49 touches
33/34 passes completed
4/5 duels won
3 interceptions
2 shots
2 tackles
1 key pass
England’s best midfielder at the tournament. pic.twitter.com/9SIJp6JduG
Халфът на Манчестър Юнайтед има тази способност, специфична за много футболисти от най-високо ниво, да забавя играта, докато всички останали се втурват напред. Изглежда все едно взима лошо решение, но не е така и много рядко дава грешен пас. Да не забравяме, че той е само на 19 години.
Саутгейт беше помислил за пресата на Швейцария
Гарет Саутгейт беше ясно наясно с опасността, която Швейцария щеше да представлява с и без топката, което беше ключов фактор за смяната на системата на Англия. Срещу Италия ?часовникарите“ принуждаваха ?Скуадра адзура“ да прави грешки, избутваше я към тъчлинията или я притискаше да играе с топката в централните зони, където можеха да отнемат някоя загубена топка и да започнат атака.
Срещу променената система на Англия, швейцарската преса не беше толкова ефективна. Численото превъзходство на Англия в центъра им позволяваше да работят с топката с по-голям успех на моменти, но това беше съчетано с разнообразието, което Джордан Пикфорд предлагаше, когато я владееше.
Понякога той разиграваше късо в централните защитници, но не се страхуваше да праща дълги пасове, като този начин да заобикаляше първоначалната швейцарска преса, позволявайки на Англия да работи с топката по-директно в противниковото поле. Особено със Сака и Трипиър, които оставаха тичаха по крилата.
Цифрите го показват. В сравнение с 16-те изстрела на Швейцария и пет отнемания на топката в последната третина срещу Италия, ?кръстоносците“ бяха ограничени едва до само шест изстрела и три отнети топки срещу Англия в редовното време. Най-общо казано, ?Трите лъва“ караха швейцарците да гадаят какво ще се случи – дали да натиснат или да се отдръпнат в дадения момент.
– (- )
— Opta Analyst (@OptaAnalyst) July 6, 2024
England banish their penalty-shootout demons with a perfect 5/5 to progress to the #EURO2024 semi-finals!#ENGSWI pic.twitter.com/sVqE4NEk42